Najpopularniejsze wpisy

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

niedziela, 11 lipca 2010

Góry Sandomierskie istniały naprawdę

Mało kto wie,  że niepozorny rezerwat Góry Pieprzowe jest pozostałością najstaszych gór powstałych na terenie Polski. Pasmo Gór Sandomierskich (nazwa po raz pierwszy użyta przez wybitnego geologa prof. Samsonowicza) powstało 500 mln lat temu 200 mln lat wcześniej od najstarszych pasm Gór Świętokrzyskich (dla porównania Tatry mają ok 70 mln lat). 

Góry Pieprzowe zbudowane są z tzw. łupków kambryjskich, bardzo kruchych skał, które układają się równolegle niczym kartki w książce. 500 mln lat temu na tym terenie było chłodne morze. To właśnie z jego osadów powstały omawiane skały. W środkowym kambrze dochodzi do silnych procesów górotwórczych i wypiętrzenia się skał. Do podobnych procesów w tym czasie doszło na terenie Sudetów. 

Powstały łańcuch górski, nazwany przez Samsonowicza Górami Sandomierskimi, swoją wysokością sięgał najwyższym szczytom dzisiejszych Karpat. Przez kolejne miliony lat w wyniku procesów wietrzenia i erozji góry znacznie się obniżyły. Dziś pozostałości dawnych Gór Sandomierskich przykryte są grubą warstą lessu. Na powierzchni możemy oglądać je właśnie w Górach Pieprzowych oraz w jednym miejscu w okolicach Klimontowa.

Tak w bardzo telegraficznym skrócie  przedstawia się geologiczna historia Pieprzówek. Będąc zatem w Górach Pieprzowych będziecie w jednych z najstarszych "gór" Polski. 

0 komentarze: