Najpopularniejsze wpisy

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

niedziela, 4 lipca 2010

"Miniaturowe ulęgałki"

Kontynuując temat przyrody Gór Pieprzowych chciałbym napisać kilka zdań o niezwykle ciekawej roślinie, która poprzez skrajnie trudne warunki tutaj panujące, zamiast dużego drzewa rośnie jako niska krzewinka. Grusza pospolita bo o niej mowa jest bez wątpnienia jedną z "większych" ciekawostek florystycznych tego rezerwatu. 

Wszystkim nam grusza pospolita kojarzy się z dużym drzewem rosnącym na miedzach, z któego możemy zbierać niezwykle soczyste małe owoce. W Górach Pieprzowych na zboczach zbudowanych z łupków kambryjskich rośnie ten sam gatunek gruszy, lecz fenotypowo (pod względem wyglądu zewnętrznego) zupełnie różni sie od typowej formy tego gatunku. Na suchych stronych zboczach, gdzie panuje bardzo duża ekspozycja słoneczna i niewielka ilość wody dorastaja one maksymalnie do kilkudziesięciu centymetrów, a czasem po prostu "płożą" się po ziemi. Na załączonym zdjęciu widać jak małe sa listki tych roślin w porównaniu do zwykłego klucza. 

Trudno mi powiedzieć czy cecha ta jest już utrwalona genetycznie - nikt jak do tej pory nie prowadził żadnych badań na ten temat. Niemniej jednak zwiedzajać Góry Pieprzowe warto zainteresować się tymi roślinami, gdyż stanowią one prawdziwą ciekawostkę przyrodniczą. 

W jednym z kolejnych artykułów nt. Pieprzówek napisze kilka słów o najbardziej charakterystycznej chyba dla Gór Pieprzowych formacji roślinnej, a mianowicie o murawach ostnicowych, które stanowią unikatowe w skali kraju zbiorowiska roślinne.

0 komentarze: