Najpopularniejsze wpisy

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

niedziela, 15 kwietnia 2012

Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego - przegląd filmów w Sandomierzu

Już w najbliższy wtorek 17 kwietnia na sandomierskim zamku odbędzie się wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie. O godzinie 9.00 rozpocznie się całodzienny  przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych o tematyce archeologicznej, etnograficznej, przyrodniczej, religioznawczej, zrealizowanych przez Stanisława Szwarc-Bronikowskiego – wybitnego dziennikarza, od urodzenia silnie związanego z Sandomierszczyzną (urodzonego w Górkach Klimontowskich), wieloletniego redaktora TVP, podróżnika, filmowca, autora książek i albumów, członka prestiżowych organizacji krajowych i międzynarodowych, laureata licznych nagród i wyróżnień. Przegląd poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny - Jarosław Kret.



Prezentowane w trakcie przeglądu materiały filmowe relacjonują wizyty polskich dziennikarzy w wioskach rdzennych mieszkańców Papui Nowej Gwinei, Indii, Peru. Dokumentują ich życie codzienne, archaiczne wierzenia, zwyczaje i obrzędy plemienne, które z perspektywy minionych kilkudziesięciu lat niestety nie przetrwały próby czasu. Poszukiwaniu dzikich plemion towarzyszy reporterska wędrówka śladami preinkaskich kultur tj.: Sechin, Chavin, Mochica, Chimu, Paracas i Nazca. Wszechobecnym motywem w prezentowanych filmach jest miejscowa przyroda, bogactwo występującej fauny i flory.


Program Przeglądu Filmów
Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego

Część I

Godz. 9.00
Otwarcie I Części Przeglądu

Godz. 9.15
Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd idziemy?, 2004 r. (czas 25:38)
Roman Kanciruk – realizacja
Jolanta Filipowicz – producent
Stanisław Szwarc-Bronikowski – uczestnik

Film prezentuje sylwetkę Stanisława Szwarc-Bronikowskiego – wybitnego dziennikarza od urodzenia silnie związanego z Sandomierszczyzną, wieloletniego redaktora TVP, podróżnika, filmowca, autora książek i albumów, członka prestiżowych organizacji krajowych i międzynarodowych, laureata licznych nagród i wyróżnień.

Godz. 9.50
Nowa Gwinea - Synowie ludożerców, 1969 r. (czas 25:33)
Stanisław Szwarc-Bronikowski, Karol Monik – realizacja
Stanisław Szwarc-Bronikowski, Janusz Wolniewicz – zdjęcia

Reportaż z pierwszego etapu podróży Stanisława Szwarc-Bronikowskiego i Janusza Wolniewicza po Nowej Gwinei. Trasa wiodła dorzeczami Sepiku i Kikori do kraju Papuasów. Film relacjonuje pobyt podróżników w Port Moresby oraz w wioskach papuaskich potomków łowców głów (Guari Bari, Kamba Ramba, Tabunum). Prezentuje ich życie codzienne, archaiczne wierzenia i obyczaje oraz lokalną florę i faunę.


Godz. 10.30
Przez Atakamę, 1972 r. (czas 23:25)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – realizacja, uczestnik
Jacek Szwarc-Bronikowski – zdjęcia, uczestnik
Zygmunt Wierciński – uczestnik

Film dokumentalny z podróży polskich podróżników po pustyni Atakama w Ameryce Południowej. Prezentuje pustynny krajobraz, warunki klimatyczne, surowce naturalne, relikty atakamskiej kultury (symboliczne ryty naskalne, kamienne domy, przedmioty użytkowe, pochówki) oraz życie codzienne mieszkańców wioski Tokanao.

Godz. 11.05
Kamienie i Duchy, 1976 r. (czas 36:30)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – realizacja, zdjęcia, komentarz
Paweł Żarnoch – montaż
Andrzej Walenta – kierownik produkcji
Andrzej Żurowski, Jacek Szwarc-Bronikowski – współpraca realizatorska
Krzysztof Byrski – konsultacja
Małgorzata Mazurkiewicz – opracowanie muzyczne
Jerzy Wojciechowski – dźwięk
Andrzej Sadowski – efekty dźwiękowe

Film dokumentalny z wyprawy polskich dziennikarzy do doliny Indusu. Relacjonuje wizyty podróżników w wioskach zamieszkałych przez przedaryjskie ludy pierwotne. Prezentuje ich zwyczaje i obrzędy plemienne dotyczące np. składania ofiary z okazji Nowego Roku i narodzin dziecka, swatania młodej pary, oddawania hołdu duchom przodków.

Godz. 11.50
Zakończenie I Części Przeglądu (przerwa do godz. 17.00)


Część II

Godz. 17.00
Otwarcie II Części Przeglądu

Godz. 17.15
Spotkania na Łysej Górze, 1989 r. (czas 21:13)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – realizacja, scenariusz, narrator
Jan Englert – lektor
Jan Zawierski – kompozytor
Andrzej Barszczyński, Rudolf Gawroński – zdjęcia
Maryla Szymańska – montaż
Jacek Bąk – realizacja dźwięku
Krzysztof Koral – kierownik produkcji
ks. Włodzimierz Sedlak – uczestnik

Stanisław Szwarc-Bronikowski wspomina różne momenty swojego życia, które wiązały się szczególnie z Górami Świętokrzyskimi. Ksiądz prof. Włodzimierz Sedlak, twórca polskiej szkoły bioelektroniki, opowiada o elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęciu wszechpróżni, snuje rozważania nad istotą życia.

Godz. 17.45
Peru. Costa, 1973 r. (czas 29:30)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – reżyseria, scenariusz, zdjęcia
Jacek Szwarc-Bronikowski – zdjęcia

Film prezentuje najstarsze, preinkaskie kultury peruwiańskiego wybrzeża Pacyfiku od zagadkowych miejsc kultowych – megalitów poprzez zabytki archeologicznych kultur: Sechin, Chavin, Mochica, Chimu, Paracas i Nazca.

Godz. 18.25
Gwinea 2. W chmurach i piórach, 1969 r. (czas 28:23)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – realizacja, zdjęcia

Film dokumentalny prezentuje lokalną faunę i florę oraz życie codzienne, dawne zwyczaje i obrzędy plemienne rdzennych mieszkańców Papui Nowej Gwinei. Relacjonuje spotkanie dziennikarzy z polskimi misjonarzami.

Godz. 19.05
Wielki przebudzony,1978 r. (czas 35:52)
Stanisław Szwarc-Bronikowski – realizacja, zdjęcia
Andrzej Żurowski – współpraca

Reporterska wędrówka przez tereny zamieszkałe przez wyznawców buddyzmu (Cejlon, Indie i Nepal). Film prezentuje obyczaje religijne, kulturę, sztukę, tradycje, życie codzienne ich mieszkańców.

Godz. 19.45
Zakończenie przeglądu.


Źródło: www.zamek-sandomierz.pl 



0 komentarze: