Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

niedziela, 30 maja 2010

W Garbowie stanie pomnik Zawiszy Czarnego


„Polegaj na mnie jak na Zawiszy” – to powiedzenie jest powszechnie znane wielu ludziom. Mało kto wie jednak, że związane jest ono z rycerzem Zawiszą Czarnym, który ok. 1370 roku urodził się w podsandomierskiej wsi Garbów w gminie Dwikozy. 

Z inicjatywy STOWARZYSZENIA PAMIĘCI ZAWISZY CZARNEGO HERBU SULIMA Z GARBOWA, 11 lipca br. zostanie odsłonięty pomnik Zawiszy czarnego dłuta Gustawa Hadyny. 

Więcej o stowarzyszeniu jak i samej inicjatywnie przeczytasz na stronie www.zawisza-czarny.pl . Będę na bieżąco śledził działania stowarzyszenia – mam ogromny sentyment do takich lokalnych działań, a poza tym sama inicjatywa jest doskonałą formą wsparcia i promocji regionu. 

Garbów znajduje się ok 1o km od Sandomierza. Jadąc trasą Sandomierz - Zawichost należy za Słupczą skręcić w lewo.
Zawisza – Rycerz 

Wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa europejskiego, ściąganego na te wyprawy przez króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego, z którego dworem był przez lata silnie związany.

Na wieść o szykującej się ostatecznej rozprawie z Krzyżakami powrócił do Polski. Po bitwie pod Grunwaldem, w której brał czynny udział (niewykluczone, że to właśnie

Zawisza w krytycznym momencie bitwy uratował królewski sztandar, choć nie ma na to wyraźnych dowodów) wystąpił Zawisza z propozycją zawarcia pokoju między królem polskim i królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim – (układ w Lubowli w 1411). W 1412 r. uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie, występując również jako uczestnik zorganizowanego przy tej okazji wielkiego turnieju rycerskiego. W turnieju tym Zawisza okazał się zwycięzcą.


1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Artykuł o pomniku

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100603/KULTURA07/100639893