Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

poniedziałek, 23 maja 2011

Spotkanie z prof. dr hab. Andrzejem Buko - poznaj dzieje wczesnośredniowiecznego Sandmierza!

Nie ma chyba naukowca, który z takim zaangażowaniem i dokładnością badałby wczesnośredniowieczną historię Sandomierza. Już w najbliższy czwartek 26 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w sandomierskim Ratuszu odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Andrzejem Buko w ramach cyklu "Wybitni Sandomierzanie".

Profesor Andrzej Buko jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Wiele lat swojej naukowej pracy zawodowej poświęcił na badanie dziejów Sandomierszczyzny okresu wczesnego średniowiecza. na codzień pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Archeologii. Jest również dyrektorem Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Prof. dr hab. Andrzej Buko to współzałożyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego a także współzałożyciel Wyższej Szkoły Humanistyczno – Przyrodniczej w Sandomierzu.

Swoje doświadczenie związane z archeologią zdobywał, biorąc czynny udział w pracach wykopaliskowych zarówno w Polsce jak i za granicą (Włochy, Francja, Norwegia). Od początku swej kariery zawodowej związany jest z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN, gdzie aktualnie zajmuje się zagadnieniami pograniczy etnicznych i kulturowych w kontekście formowania się państw środkowoeuropejskich. Doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje wpłynęły na to, iż od czerwca 2007 r. jest dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Już od od początku kariery zawodowej swą działalność naukową związał ściśle z badaniem dziejów Sandomierza. Od 1970 – 1974 uczestniczył w interdyscyplinarnym projekcie badawczym związanym z rewaloryzacja zabytkowego centrum Sandomierza. W latach 1978-1992 pełnił funkcje kierownika Pracowni Archeologicznej IAEPAN w Sandomierzu.

Opublikował ponad 130 prac naukowych, do których należą m.in.:
1.„ Sandomierski Kopiec Salve Regina w świetne wyników ostatnich badań”,
2.„Początki Sandomierza”,
3.„Sandomierz, starożytność, wczesne średniowiecze”,
4.Publikacje w zeszytach sandomierskich.

Informacje biograficzne pochodzą ze strony www.sandomierz.pl

0 komentarze: