Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

czwartek, 17 czerwca 2010

"Tatry" koło Sandomierza

Jeśli bawilibyśmy się w skojarzenia to na hasło Sasanka 90% osób odpowie Tatry. Jest to oczywiście prawa, bo ta najważniejsza i najrzadsza Sasanka Alpejska rośnie właśnie w górach. Poza nią jednak w Polsce rośnie jeszcze 6 gatunków sasanki w tym Sasanka Łąkowa występująca w stanie dzikim również w okolicach Sandomierza.

O jej istnieniu wiedziałem od dawna, lecz dopiero w tym roku udało mi się odnaleźć jej stanowisko w stanie dzikim. Natrafiłem na nią zupełnym przypadkiem podczas krótkiego wypadu do miejscowości Kichary Nowe(k.Dwikóz). Małe skupisko rośnie sobie na łące nad dużym odsłonięciem skalnym przy drodze prowadzącej z Dwikóz do Kichar (nie będe pisał szczegółowo na któym kilometrze, gdyż mogą się znaleźć pseudoprzyrodnicy żądni zerwania ich do kolekcji). Kwitnie wprawdziwe wiosną, ale również teraz na przełomie maja i czerwca nie trudno jej nie poznać po charakterystycznym dla sasanki owocostanie (puszysta kulka).

Sasanka łąkowa objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze umieszczona jest w grupie roślin narażonych na wyginięcie (V). Źródłem zagrożenia dla tej rośliny jest zarastanie muraw na których występuje przez drzewa i krzewy oraz wyższe trawy. W ostatnim czasie jednak zauważa się zwiększanie jej zasięgu występowania.

ps. Kichary mają kilka walorów, dzięki którym miejscowość może stać się ważnym miejscem na sandomierskiej mapie turystycznej...ale o tym w jednym z kolejnych wpisów.

Charakterystyczny owocostan Sasanki łąkowej

Odsłonięcie geologiczne, na szczycie którego rośnie skupisko Sasanki łąkowej

0 komentarze: