Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

sobota, 21 maja 2011

Ruiny zamku w Podgrodziu - więcej pytań niż odpowiedzi.

Ostatnimi czasy zwiedzam nad wyraz dużo ruin zamków zlokalizowanych na Sandomierszczyźnie. W ostatni piątek odwiedziłem niezwykle malowniczo położoną wioskę Podgrodzie k. Ćmielowa, aby zwiedzić tamtejsze ruiny zamku a właściwie fragment muru, który po nim pozostał. Jest to jedna z najbardziej tajemniczych budowli w regionie, nad dziejami której głowił się już niejeden historyk.

Piątkowe przedpołudnie, słońce świeci, niebo bezchmurne - pogoda w sam raz na zwiedzanie. Wjeżdżam do Podgrodzia od strony Ćmielowa (zaraz za Ćmielowem w kierunku Ożarowa trzeba skręcić w lewo na Borownię i po ok 1,5 km wjedziemy do Podgrodzia). W wiosce liczącej kilkadziesiąt domów cisza i spokój - co za odmiana od hałaśliwej Warszawy, z której wyjechałem niespełna cztery godziny wcześniej. Zatrzymuję się w "centrum" wsi, parkuję samochód i pierwsze kroki kieruję do miejscowego sklepu aby zapytać o ruiny zamku. Szybko okazało się, że górują one nad pierwszym domem na początku wsi, ale są na tyle dobrze ukryte, że naprawdę niełatwo je dojrzeć.

Swoje kroki skierowałem zatem w kierunku ruin. Najpierw kilka ujęć z dołu a potem dość trudna i mozolna wspinaczka na szczyt wzniesienia. Stanąłem przy jedynym ocalałym fragmencie muru zamkowego, który góruje około 40-50 metrów nad całą wsią. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na niezwykle malowniczo położoną w dolinie Kamiennej wioskę. Na szczycie wzgórza tak naprawdę nie ma za bardzo czego zwiedzać, gdyż jak już wspominałem zachowała się tylko niewielka ściana oraz większy fragment muru widoczny z dołu, ale warto tu przyjechać również dlatego aby podziwiać przepiękną okolicę i zobaczyć na własne oczy jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w naszym regionie.

Zachowane fragmenty muru zamkowego widoczne z dołu

Historia


Tak naprawdę bardzo niewiele wiadomo na temat historii tego miejsca. Przeprowadzone w latach 70.tych XX wieku prace archeologiczne pozwoliły wysunąć teorię, że budowa zamku rozpoczęła się w XIV wieku, ale nie została ukończona. Świadczą o tym odnalezione hałdy materiału budowlanego. Jednocześnie podczas prac odkryto wiele przedmiotów codziennego użytku co mogłoby świadczyć o tym iż zamek był jednak choć w części zamieszkały.

Pierwsze wzmianki w dokumentach nt. wsi Podgrodzie pochodzą dopiero z XVI wieku. Przeczyłoby to więc powstaniu zamku przeszło 2 wieki wcześniej. Jednakże w starszych dokumentach m.in z roku 1388, pojawia się informacja o "zamku w Ćmielowie". Informację tą należy łączyć prawdopodobnie właśnie z omawianymi ruinami, gdyż jak wiemy zamek w Ćmielowie powstał dużo później, bo w latach 1518-1531, które w linii prostej leżą około 1,5 km od Ćmielowa i dawniej administracyjnie leżały w jego obrębie.

Zamek w Podgrodziu wzniesiono z wapienia jako budowlę o kształcie zbliżonym do okręgu o średnicy około 25 metrów. Usytuowane zostały na wysuniętym cyplu, od strony wysoczyzny sztucznie oddzielone fosą. Z drugiej strony skarpa stromo opada ku dolinie przepływającej u podnóża kamiennej.

W tym miejscu historia zamku i znane dotychczas fakty kończą się. Być może ponownie przeprowadzone badania archeologiczne pozwoliły by dowiedzieć się nieco więcej na temat tych ruin. Na chwilę obecną można snuć jedynie hipotezy oraz mniej lub bardziej wiarygodne teorie. Jedno jest pewne - mimo iż z zamku zachowało się naprawdę niewiele, warto tu przyjechać z wyżej opisywanych powodów historycznych i krajoznawczych.

Jedyny zachowany fragment muru, który możemy podziwiać po wdrapaniu się na szczyt wzniesienia

ps. warto dodać, że skałki znajdujące się na tyłach sklepu w Podgrodziu upatrzyli sobie miłośnicy wspinaczki skałkowej i regularnie odwiedzają to miejsce aby szlifować swoje umiejętności na około 20 metrowej ściance.

Zachowany fragment ściany z widoczną poniżej wioską Podgrodzie

Widok na Podgrodzie i dolinę Kamiennej ze szczytu wzgórza zamkowego

Ruiny zamku górujące nad zabudowaniami wsi Podgrodzie

Silnie meandrująca rzeka Kamienna we wsi Podgrodzie

Ścianka, na której trenują miłośnicy wspinaczki skałkowej

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Piękna notka, urodziłem się w Ćmielowie, znam Podgrodzie, bo mam tam rodzinę. Pół dzieciństwa spędziłem na tych ruinach. Pozdrawiam serdecznie.

Dorota pisze...

Byłam tam w tym roku i ruiny mocno zarosły. Od dołu były praktycznie niewidoczne. Ciekawe miejsce. Miejscowi byli raczej zdziwieni, gdy pytaliśmy jak tam dojść, chyba niewielu turystów tam trafia. Pozdrawiam