Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

środa, 17 listopada 2010

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Od 18 listopada w sandomierskim Muzeum Okręgowym można oglądać niezwykle ciekawą wystawę pt.”Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jej autorem jest pracownik naukowy muzeum Maciej Kluza.


Inspiracją do przygotowania wystawy było ogłoszenie przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. W roku 2009 przypadała 400-tna rocznica skonstruowania przez Galileusza lunety i wykorzystania jej do obserwacji astronomicznych. Na wystawie zaprezentowano rozwój lunety i teleskopu rozumianego przede wszystkim jako narzędzia służącego do prowadzenia obserwacji i pomiarów astronomicznych.

Wystawa podzielona jest na pięć części. Pierwsza z nich „Zanim wynaleziono lunetę” opowiada o sposobach prowadzenia obserwacji i pomiarów astronomicznych przy pomocy rozmaitych przyrządów przeziernikowych. Druga i trzecia część pokazują ewolucję lunety w pierwszej fazie użytkowania czyli w wieku XVII, a także recepcję tego przyrządu w Polsce. Czwarta część poświęcona jest ewolucji teleskopu od XVIII do XX wieku i jego przemianie z instrumentu, który umożliwiał tylko obserwacje nieba w nowoczesny przyrząd pomiarowy. Ostatnia część pokazuje współczesne zastosowanie teleskopów z uwzględnieniem teleskopów kosmicznych.

Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” wpisuje się w nurt działań, które zdobywają coraz większą popularność w środowisku muzeologicznym. Chodzi o inicjatywy, w których nie rezygnując z misji udostępniania publiczności dzieł sztuki i obiektów zabytkowych, podejmuje się działania zmierzające do większego zaangażowania widza w treść wystawy poprzez umożliwienie mu podjęcia roli aktywnego uczestnika i współtwórcy wystawy, a nie tylko „konsumenta treści”. Na wystawie przygotowanej przez Muzeum UJ realizowane jest to w dwojaki sposób – poprzez obiekty interaktywne, takie jak stanowiska obserwacyjne, stanowisko do badania widma gwiazd czy stanowisko do szlifowania luster, które w naturalny sposób wymagają od widza podjęcia aktywności, oraz poprzez program realizowanych na wystawie lekcji i warsztatów, których uczestnicy mogą poznać budowę lunet i działanie lunety budując je samodzielnie z podstawowych elementów.

Wystawa będzie czynna od 18 listopada 2010 r. do 30 stycznia 2011 r.

Kuratorem wystawy z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu jest kustosz Jolanta Smuniewska.

Źródło: www.zamek-sandomierz.pl

0 komentarze: