Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

czwartek, 18 sierpnia 2011

Ciekawe odkrycia archeologiczne w Opatowie

12 sierpnia zakończyły się w Opatowie wykopaliska archeologiczne. Podczas prac dokonano wielu ciekawych znalezisk w tym m.in fragmenty średniowiecznych murów miejskich czy ślady osadnictwa epoki brązu i żelaza. Władze Opatowa planują wykorzystać odkrycia do promocji miasta wśród turystów odwiedzających Sandomierszczyznę.

Prace archeologiczne w Opatowie trwały blisko 1,5 miesiąca. Prowadzono je w pobliżu klasztoru ojców Bernardynów. Prowadzili je studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Poza liczną ceramiką, przedmiotami codziennego użytku z różnych epok, najciekawszym odkryciem są zapewne fragmenty murów miejskich z XIII wieku.

Studenci planują wracać w to miejsce jeszcze przez kilka kolejnych sezonów - dzięki kolejnym pracom archeologicznym będzie można powiedzieć dużo więcej nt. osadnictwa na terenie Opatowa w poprzednich epokach.

Władze Opatowa już teraz zapowiadają, że tegoroczne odkrycia wykorzystają do promocji miasta wśród turystów, które niestety jest trochę jakby na uboczu i stosunkowo niewielu turystów postanawia się tu zatrzymać na dłużej. Stworzenie ścieżki dydaktycznej, miasteczka średniowiecznego czy innej aktywności z pewnością zaprocentuje w niedługim czasie.

Zdjęcia z wykopalisk można zobaczyć na stronie internetowej UM w Opatowie.

ps. warto wspomnieć, że dolina Opatówki to "mekka" archeologiczna regionu. Poza Opatowem, również w Wilczycach, Kicharach czy nieco dalej położonych Tominach k. Ożarowa, wieloletnie wykopaliska archeologiczne pozwoliły odkryć wiele cennych i często unikatowych przedmiotów. Może warto pomyśleć nad stworzeniem ścieżki dydaktycznej prowadzącej przez całą dolinę Opatówki lub stworzeniu wioski/centrum archeologicznego w regionie.

0 komentarze: