Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

niedziela, 14 sierpnia 2011

O ruinach zamku w Międzygórzu słów kilka

W maju zeszłego roku na łamach bloga we wpisie "Tajemnicze ruiny zamku w Międzygórzu" napisałem kilka słów nt. wyżej przytoczonych ruin. Informacji jednak nigdy za wiele - korzystając z chwili wolnego czasu uzupełniam tamten wpis o nowe zdjęcia i informacje dotyczące zamku. Ruiny w Międzygórzu nie mogą się wprawdzie równać np. z zamkiem Krzyżtopór w Ujeździe, ale i tak będąc w sandomierskim, warto odwiedzić to arcyciekawe a przede wszystkim owiane tajemnicą miejsce.

Szczypta historii

Zamek w Międzygórzu wybudowany został w I połowie XIV wieku i stanowił jedno z ogniw w łańcuchu obronnym chroniącym serce Polski przed wschodnimi najeźdźcami. Wiadomo też, że około 1370 r. król Kazimierz Wielki przekazał zamek międzygórski Janowi Zaklice, którego ojciec Piotr Neorza h. Topor był do 1366 r. wojewodą sandomierskim. Odtąd gałąź rodu Zaklików pisała się, że pochodzi z Międzygórza. W 1441 r. zamek należał do Jana, też piszącego się z Międzygórza. W rękach tego możnego rodu był on do około 1470 r. Natomiast od 1508 r. wszedł w posiadanie Mikołaja Kijańskiego herbu Strzemię, a przed rokiem 1580 miał go Stanisław Niedrzwicki. Za jego rządów gotycka do tej pory budowla zmieniła się w pełną powabu siedzibę renesansową o regularnych kształtach.W 1594 r. właścicielem Międzygórza był Jakub Gorczycki burgrabia sandomierski, który pożyczył od kapituły sandomierskiej 300 florenów zastawiwszy wspomniane dobra w Międzygórzu. Kolejnymi właścicielami zamku zostali Jaworniccy, którzy go przebudowali w XVII w. Miał też należeć do Potockich. Nie wiadomo jakie były dalsze losy zabytku. Czy został zniszczony podczas najazdu Szwedów, czy też z biegiem lat, opuszczony przez gospodarzy, ulegał naturalnej degradacji technicznej, aż stał się ruiną.

Zamek dziś

Dziś z zamku pozostała tylko jedna ściana oraz niewielkie fragmenty fundamentów, które można znaleźć na terenie wzgórza. Przyznam szczerze, że ruiny o wiele efektowniej wyglądają z dołu - po wejściu na szczyt wzniesienia widzimy tylko gąszcz krzewów i ścianę widoczną z dołu. Jak już napisałem wyżej, spacerując po całym wzgórzu można natrafić na fragmenty murów oraz w jednym-dwóch miejscach prawdopodobnie na wejścia do piwnic zamkowych.

Spacerując po szczycie wzgórza, można wśród zarośli natrafić na pozostałości fundamentów i ścian.

Dotychczas na terenie zamku nie były prowadzone żadne prace archeologiczne - być może ich przeprowadzenie pozwoliłoby rozwiązać wiele niejasności związanych z historią budowli i kto wie może pozwoliłyby znaleźć skarby ukryte w zamkowych podziemiach.

Jedyna ściana, która zachowała się do dnia dzisiejszego - widok z podnóża wzniesienia.

"Widok z okna" - będąc na terenie ruin możemy oglądać bardzo ładną panoramę doliny Opatówki.

Fragment muru o wysokości około 10 metrów


Jak dojechać?


Ruiny zamku zlokalizowane są w niewielkiej wiosce Międzygórz w gminie Lipnik, ok 3 km na północ od Kleczanowa. Po dojechaniu do Międzygórza najlepiej zostawić samochód przy sklepie znajdującym się przy skrzyżowaniu w centrum wsi. Wprawdzie można podjechać bliżej ruin, ale ze względu na wąską drogę są tam trudności z zaparkowaniem, a w bezpośrednim sąsiedztwie zamku są prywatne posesje.

Idąc od sklepu kierujemy się asfaltową drogą na zachód. Zaraz po lewej stronie na horyzoncie widać już zamkową ścianę (zobacz zdjęcie poniżej). Po przejściu ok 400 metrów, za czerwonym domem z cegły skręcamy w gruntową drogę (miejsce skrętu oznaczone jest tabliczką "Ruiny zamku w Międzygórzu"). Po krótkim spacerku gruntową drogą dochodzimy do dużej tablicy informacyjnej, na której można przeczytać historię ruin. Za tablicą, kierując się lekko w prawo schodzimy do podnóża wzniesienia, i po krótkiej wspinaczce jesteśmy już na terenie ruin.

Strzałką zaznaczone są ruiny zamku widoczne już z parkingu przy sklepie w centrum wsi.



Tekst dotyczący historii zamku w Międzygórzu pochodzi ze strony Urzędu Gminy w Lipniku www.lipnik.pl

2 komentarze:

Dorota pisze...

Byłam tam jesienią, ciekawie położony na wzniesieniu górującym nad dolinką usłaną wierzbami. To dziwne, że do tej pory go nie przebadali!

Unknown pisze...

Szkoda że nigdzie nie zachowały się mapy architektoniczne tego zamku