Najpopularniejsze wpisy

Archiwum

Licznik odwiedzin

DOŁĄCZ DO NAS


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy

poniedziałek, 17 października 2011

Opatów zatrzymany w kadrze - rozmowa z założycielem Opatowskiej Grupy Fotograficznej


Opatowska Grupa Fotograficzna to  nieformalna grupa kilkorga zapaleńców, którzy promują Opatów.....zatrzymując go w kadrze swoich aparatów. Dla większości turystów Opatów to miasto, które można zwiedzić w przysłowiowe "pięć minut". OGF dzięki swoim fotografiom pokazuje, że jest zupełnie inaczej - Opatów i jego najbliższa okolica mają ogromny potencjał turystyczny. Zapraszam na rozmowę z Danielem Kordosem - założycielem Opatowskiej Grupy Fotograficznej.

Moje Sandomierskie: "Opatów w Kadrze" to wspólny projekt kilku pasjonatów fotografii, którzy stworzyli nieformalną grupę Opatowska Grupa Fotograficzna. Czy Waszym celem było przede wszystkim rozwijanie swojej pasji fotograficznej i krzewienie tego hobby czy tez może główny nacisk kładliście i kładziecie na promocję Opatowa?

Daniel Kordos: Naszym głównym założeniem jest krzewienie fotografii wśród mieszkańców Opatowa oraz promocja nie tylko Opatowa, ale całego regionu – przypomnę, że wśród członków naszej grupy mamy osoby z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, Baćkowic, a nawet Sandomierza. Uważamy, że Opatów ma ciekawą historię, którą staramy się pokazać za pomocą fotografii. Swoją pasję fotograficzną rozwijamy poprzez wspólne fotograficzne wypady plenerowe oraz dyskusję na forum.
M.S:  W ostatnich tygodniach a właściwie miesiącach Opatów coraz bardziej stawia na promocję miasta i regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Dotychczas większość turystów "zaglądała" do Opatowa na chwilkę po drodze do Sandomierza. Co według Ciebie, jako mieszkańca Opatowa należy zrobić w mieście i regionie aby uatrakcyjnić i zachęcić turystów do przyjazdu?
D.K: Mieszkam w Opatowie od urodzenia, czyli ponad 33 lata. Uważam, że Opatów ma szansę stać się miastem tak samo popularnym i przyciągającym turystów jak np. Sandomierz. Mamy tu wiele zabytków znanych w całej Polsce, o bardzo dużej wartości historycznej. Są to m.in. XII wieczna romańska Kolegiata p.w. Św. Marcina oraz podziemna trasa turystyczna, która liczy 3 kondygnacje i schodzi do poziomu prawie 15-tu metrów w głąb ziemi. Istnieją także zabytki mniej znane, bardzo rzadko opisywane jak np. Ratusz czy budynek, w którym w czasie II wojny światowej znajdowały się więzienia gestapo.
Moim zdaniem, aby przyciągnąć turystów do Opatowa na dłużej niż te przysłowiowe pięć minut, musimy wypromować zabytki mniej znane, rozbudować miernie rozwiniętą bazę noclegową oraz wprowadzić w kalendarz wydarzeń kulturalnych nowe cykliczne imprezy m.in. koncerty, wystawy.
M.S: Zwiedzając ziemię sandomierską wielokrotnie zapuszczałem się w piękne regiony Opatowa, gdzie można oglądać wyjątkowe zabytki historyczne oraz obiekty przyrodnicze. Czy masz takie miejsca w okolicy (zabytki, przyroda), które według Ciebie mogłyby stać się "lokomotywą promocyjną" regionu Opatowskiego?
D.K: Do najważniejszych zabytków ziemi opatowskiej należą: Brama Warszawska, Kolegiata p.w. św. Marcina, Klasztor o.o. Bernardynów, Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie, Podziemna Trasa Turystyczna, Ratusz a także: Baszta w Tudorowie, Kościoły w Strzyżowicach, Ptkanowie, Włostowie, zabudowania dworskie w Nikisiałce Małej, "cudowne" źródełko w Karwowie czy piękny park w Plancie k. Iwanisk.
To tylko niektóre z atrakcji położone najbliżej centrum miasta i jego okolicy jakie czekają na turystów. Opatów ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę, a mianowicie położenie geograficzne. Leży u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych i wraz z innymi miejscowościami - Sandomierz 34 km, Ujazd 15 km, Klimontów 20 km, Święty Krzyż 24 km, Krzemionki Opatowskie 25 km, Kurozwęki 45 km - tworzy bardzo ciekawy kompleks sieci turystycznej.
M.S: Podczas Jarmarku Opatowskiego Opatowska Grupa Fotograficzna zorganizowała wystawę zdjęć z miasta i regionu. Czy planujecie "wyjść" z wystawą gdzieś dalej i pokazać piękno opatowskiej ziemi w innych miastach np. Sandomierzu a może gdzieś dalej?
D.K: Nawiązaliśmy współpracę z grupami fotograficznymi z Sandomierza oraz Kielc. Mamy w planach zorganizowanie wspólnych wystaw fotograficznych m.in. "Opatów w obiektywie Sandomierzan" oraz "Sandomierz w obiektywie Opatowskiej Grupy Fotograficznej". Wystawy te będą miały na celu promocję obu miast, jak również nawiązanie ścisłej współpracy pomiędzy grupami. Nadmienię jeszcze, że 30 września 2011r. odbył się wernisaż przekrojowej wystawy członków Opatowskiej Grupy Fotograficznej w Opatowskim Domu Kultury.
M.S: Czy w ramach promocji Opatowa podejmujecie współpracę z władzami miasta?
D.K: Jesteśmy grupą nieformalną (nie zarejestrowaną w KRS), wiec nie mamy możliwości ubiegania się o dotacje oraz inną pomoc od władz miasta. Jednakże pewne kroki zostały już podjęte. W przyszłym roku przypada 730-lecie nadania praw miejskich miastu Opatów. Mamy nadzieję że uda nam się na tą okazję wspólnie z władzami zrealizować pewien projekt fotograficzny, który narazie owiany jest tajemnicą...
M.S: Dziękuję za rozmowę
D.K: Ja również dziękuję i zapraszam do odwiedzenia naszej blogo-strony pod adresem http://www.opatowwkadrze.info/

0 komentarze: